انتشار 270 اثر با رویکرد فرهنگ و سیره رضوی به 11 زبان زنده جهان

به گزارش مجله لیست پیوند، به گزارش خبرگرای کتاب ایران درخراسان رضوی به نقل از پایگاه اطلاع رسانی آستان قدس رضوی، مرتضی انفرادی، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها و پژوهش های گروه فرهنگ و سیره رضوی بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، به تدوین برنامه سه ساله این گروه اشاره نمود و با بیان اینکه گروه فرهنگ و سیره رضوی یکی از مهم ترین گروه های پژوهشی بنیاد است، گفت: این گروه در 4 محور اساسی زندگینامه امام رضا (ع)، معارف رضوی، حرم و آستان قدس رضوی و زیارت به امر تحقیق اهتمام دارد.

انتشار 270 اثر با رویکرد فرهنگ و سیره رضوی به 11 زبان زنده جهان

وی ادامه داد: این گروه با توجه به رویکرد و محورهای چهارگانه پژوهشی تا به امروز بیش از 270 اثر امام رضایی با رویکرد فرهنگ و سیره رضوی را به زبان های فرانسه، انگلیسی، تاجیکی، عربی، هوسایی، روسی، اردو، آذری، آلمانی و بنگالی با موضوعات آداب زیارت، امام رضا (ع)، حدیث سلسله الذهب، فرهنگ زیارت، زائر و... ترجمه و در اختیار جامعه هدف قرار داده است.

این پژوهشگر یکی از اهداف مهم معین شده برای بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی، را پاسخگویی و تأمین احتیاج فرهنگی و فکری زائران بارگاه منور رضوی دانست و ابراز کرد: توجه به این مقوله چندین حوزه را در بر می گیرد؛ نخستین و مهمترین آن زندگانی و سیره فردی و اجتماعی امام رضا(ع) است و مسئله بعدی معرفت آن حضرت و زیارت است که به شدت مورد هجمه دشمنان واقع شده است.

انتشار دایره المعارف آستان قدس رضوی در دو جلد

وی ابراز کرد: خاندان پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) همیشه الگوی علمی پیروان خود بوده و با رفتار خود راه درست را به اهل ایمان نشان داده اند، به همین دلیل کتاب سفر با خورشید به سیره و سبک زندگی امام رضا (ع) پرداخته و خواننده را با شیوه زندگانی خاندان پیامبر (ص) آشنا می سازد.

انفرادی توضیح داد: کتاب حاضر که به وسیله محمد تقی فعالی به نگارش درآمده است، به وسیله یکی از همکاران در جامعه المصطفی به زبان هوسایی یکی از زبانهای آفریقایی-آسیایی ترجمه شده و در اختیار علاقمندان، محققان و دانش پژوهان قرار گرفته است.

وی در ادامه دایرة المعارف آستان قدس رضوی را یکی دیگر از کارهای پژوهشی گروه فرهنگ و سیره رضوی برشمرد و گفت: این اثر دو جلدی تنها مرجع علمی است که مجموعۀ آستان قدس را به طور دقیق و با آخرین شیوه های پژوهشی روز، بر اساس منابع و اسناد و پژوهش های تازه معرفی می نماید و حاصل ده سال کار جمعی بیش از 150 پژوهشگر و نویسندۀ صاحب نظر است.

انفرادی توضیح داد: این کتاب در دو جلد با 826 مقاله تدوین شده که جلد اول آن با 426 مقاله (از حرف آ تا حرف س) در آبان ماه 1393 مصادف با آغاز چهارمین دهۀ تأسیس بنیاد پژوهش های اسلامی منتشر شد و جلد دوم آن هم (از حرف ش تا حرف ی) به خواست خداوند متعال در آینده ای نزدیک در اختیار علاقمندان قرار خواهد گرفت.

وی در ادامه به تدوین برنامه سه ساله گروه فرهنگ و سیره رضوی اشاره و اسم کرد: اتمام پروژه ها و طرح های تحقیقاتی در دست اجرا، آغاز طرح های پژوهشی تازه با تکیه بر محورهای پژوهشی چهارگانه گروه، تقویت شورای علمی با معرفی اعضا تازه، ارائه مشاوره های پژوهشی به طلاب و دانشجویان، احتیاجسنجی پژوهشی و پروژه یابی گروه، شناسایی روندهای توسعه فرهنگ زیارت، رصد شبهات در حوزه زیارت، حرم و آستان قدس رضوی و... را بعضی از برنامه های پیش بینی شده سه ساله آینده این گروه برشمرد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 16 شهریور 1400 بروزرسانی: 16 شهریور 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1161

به "انتشار 270 اثر با رویکرد فرهنگ و سیره رضوی به 11 زبان زنده جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتشار 270 اثر با رویکرد فرهنگ و سیره رضوی به 11 زبان زنده جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید