شروع تحول در زیرساخت های مخابراتی و فناوری اطلاعات چابهار

به گزارش مجله لیست پیوند، همزمان با شروع تحول در زیرساخت های مخابراتی و فناوری اطلاعات چابهار، اپراتور اختصاصی تلفن همراه به زودی در منطقه آزاد چابهار شروع به کار خواهد نمود و این نخستین حرکت عملی در راستای توسعه زیرساخت های مخابراتی این منطقه بر اساس تکنولوژی های آینده خواهد بود.

شروع تحول در زیرساخت های مخابراتی و فناوری اطلاعات چابهار

شبکه های تلفن همراه متعددی در کشورمان فعال هستند و هر کدام با برنامه ریزی و رویکرد خود، بر روی بخشی از راهبردها و استراتژی های خاص خود، سرمایه گذاری نموده اند. از سوی دیگر، چند وقتی هست که زمزمه های راه اندازی یک زیرساخت اختصاصی ict (فناوری اطلاعات و ارتباطات) شامل شبکه تلفن همراه، کارت شهفرایندی و یک اپلیکیشن موبایلی در منطقه آزاد چابهار شنیده می شود.

نخستین گام توسعه زیرساخت های مخابراتی چابهار برداشته شد

عبدالرحیم کُردی مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان منطقه آزاد چابهار روز یکشنبه در پیامی با اعلام این خبر گفت: مکران تِل به عنوان اپراتور اختصاصی تلفن همراه به زودی فعالیت خود را در منطقه آزاد چابهار آغاز خواهد نمود و این نخستین گام سازمان منطقه آزاد چابهار در راستای توسعه زیرساخت های مخابراتی و فناوری اطلاعات در این خطه است.

وی اضافه کرد: در مراحل بعدی نیز افزایش ضریب نفوذ تلفن ثابت، عرضه کارت شهفرایندی مکُران، تقویت زیر ساخت های ارتباطی و حمل و نقلِ هوشمند عملیاتی خواهد شد.

مدیرعامل منطقه آزاد چابهار توضیح داد: این اقدام، نقطه آغازی در فرایند توسعه زیر ساخت های هوشمند در شهر همواره بهارِ چابهار خواهد بود.

فعالیت سامانه ارتباطی هوشمند

علی قندهاری مدیرعامل مکران تِل نیز در این باره گفت: آغاز به کار سامانه مکران تل، اپلیکیشن ماکا و کارت شهفرایندی تقریبا از خردادماه امسال به صورت رسمی آغاز خواهد شد.

به گفته وی، این سامانه هم اینک در حجم تست و به عنوان ظرفیتی که برای آزمایش شبکه اختصاص دادیم زیر بار ارتباطی است و تعدادی از کاربران در حال استفاده از این امکانات مخابراتی هستند.

مدیرعامل مکران تِل با بیان اینکه تا زمانی که یک رویکرد همه جانبه و حقیقی رقم نخورد هیچ توسعه ای اتفاق نمی افتد گفت: یکی از شاخصه های مهم توسعه یافتگی شاخصه ای است که به تکنولوژی آی تی و فناوری اطلاعات و ارتباطات برمی شود. ما نمی توانیم توسعه منطقه را ببینیم مگر اینکه در حوزه آی تی و همچنین سامانه های مخابراتی متصل به آن پیشرفت داشته و سرآمد باشیم . پس از آن است که می توانیم ادعای دیگری را ثابت کنیم.

وی اضافه کرد: این احتیاج در منطقه شناسایی شده بود و مدیر عامل منطقه آزاد چابهار پیشگام در سقف احتیاجات این حوزه بود. پروژه ای تعریف شد و یکی از معضلات اصلی که پیکرهای صنعتی و مسکونی و قسمت های مختلف منطقه آزاد چابهار که الان شهر چابهار هم به آن اضافه شده است دست به گریبانشان هستند، این فاکتورها شامل تلفن ثابت، پوشش دهی شبکه تلفن همراه و همچنین پوشش سراسری اینترنت هستند.

قندهاری ادامه داد: این طرح در ابتدا به صورت دیگری تعریف شده بود ولی زمانی که ما با توجه به آینده نگری هایی که برای آن منطقه اجرا شده و صندلی مهم چابهار را در صنعت توسعه ملی دیدیم، تصمیم بر این شد که کار را بر مبنای تکنولوژی های آینده پایه گذاری کنیم نه اینکه خود را با تکنولوژی های فعلی تطبیق دهیم.

وی با اشاره به چشم انداز زیرساخت های آینده چابهار در بخش فناوری بیان داشت: ما همه شبکه های ارتباطی وابسته به موبایل را بر مبنای یک شهر هوشمند در آینده دیده ایم و به همین خاطر سیمکارت اختصاصی مکران تل را برای منطقه تدارک دیدیم که همه اشخاص، عموم، بازرگانان، تجار و حتی گردشگران هم روی این سامانه برنامه هایی برایشان ارائه خواهد شد که در سراسر کشور می توانند استفاده نمایند.

او ادامه داد: مثل سیم کارت های همراه اول و ایرانسل و سایر اپراتورها خدمات جانبی را هم روی آن پایه گذاری کردیم که مهم ترین قسمت آن پلتفرم (بستر نرم افزاری) مکران کارت است که در پلتفرم مکران کارت هدف اصلی ما کاهش هزینه ها، سرعت دسترسی به خدمات و همچنین سوبسیدها و خدمات هدف دار که به اقشار خاص و یا به مدت زمان خاصی محدود شده، است.

مدیرعامل مکران تِل گفت: در حال حاضر گستره عظیم سیستان و بلوچستان را برای تکمیل این پروژه تحت نظر داریم و بعد مسافت زیادی که مراکز مختلف جمعیتی با هم دارند می طلبد که با استفاده از سامانه های به روز آی تی این فاصله را کم کنیم.

وی توضیح داد: برای دریافت بلیط هواپیما و یا حمل و نقل های عمومی که در آینده پر رونق تر خواهد شد و همچنین سامانه های مختلف سوخت رسانی برنامه های مختلفی داریم.

قندهاری اضافه کرد: برای سیستم لجستیک که یکی از ارکان اصلی منطقه است پلتفرم هوشمند لجستیکی مهیابار را داریم که در واقع با قابلیت های به روز در سطح جهان کار می نماید.

وی در مورد ویژگی های کارت شهفرایندی مکران نیز بیان داشت: در محتوای کارت شهفرایندی، کیف پول الکترونیکی که روی سیستم کارت شهفرایندی آن است می تواند این قابلیت را به شهفرایندان بدهد که در هر مکان بدون در اختیار داشتن کارت و پول با استفاده از اپلیکیشن ماکا که کیف پول الکترونیک مکران کارت است بتوانند احتیاجهای خود را برآورده نمایند.

او گفت: با ارائه این خدمات می٬توانم بگویم که چابهار یک جهش عظیمی خواهد داشت می تواند در سطح کشور زبانزد باشد و درواقع ما پیشگام در توسعه و استفاده از فناوری های مختلف و آی تی خواهیم بود.،ایرنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 13 تیر 1400 بروزرسانی: 13 تیر 1400 گردآورنده: lalink.ir شناسه مطلب: 1063

به "شروع تحول در زیرساخت های مخابراتی و فناوری اطلاعات چابهار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع تحول در زیرساخت های مخابراتی و فناوری اطلاعات چابهار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید